1
/
of
0
Schecter
Schecter C-1 Standard Plus Left Handed Blue Fade
Schecter C-1 Standard Plus Left Handed Blue Fade
Regular price
$599.99 USD
Regular price
Sale price
$599.99 USD
Quantity
Couldn't load pickup availability
| Model Name | C-1 Standard Plus LH |
| Item Number | 3939 |
| Guitar Color Shown | Blue Fade |
| Tuners | Schecter |
| Fretboard Material | Roasted Maple |
| Neck Material | 3-Piece Roasted Maple |
| Inlays | Black Dots |
| Side Dot Markers | Black Dots |
| Scale | 25.5" |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | 1st Fret 20mm - 12th Fret 22mm |
| Frets | 24 Jumbo |
| Fretboard Radius | 14" |
| Nut | Graphite |
| Nut Width | 42mm |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
| Guitar Colors | Blue Fade |
| Hardware Color | Satin Chrome |
| Top Contour | Flat Top |
| Dexterity | Left Handed |
| Construction | Bolt-On with Ultra Access |
| Body Material | Mahogany |
| Top Material | Flamed Maple |
| Binding | Black 1-ply |
| Bridge | Schecter Diamond Hardtail |
| Controls | Master Volume Control/ Master Tone/ 3-Way Pickup Selector Switch |
| Bridge Pickup | Schecter Richter-6 with Satin Chrome Cover |
| Neck Pickup | Schecter Richter-6 with Satin Chrome Cover |
| Knobs | Metal Dome w/ Set Screw |
| Strings | .010/.013/.017/.026/.036/.046 |