1
/
of
10
Schecter
Schecter J-4 Nikki Sixx Signature Bass
Schecter J-4 Nikki Sixx Signature Bass
Regular price
$1,099.00 USD
Regular price
Sale price
$1,099.00 USD
Quantity
Couldn't load pickup availability
| Model Name | J-4 Sixx |
| Item Number | 355 |
| Guitar Color Shown | Worn Ivory |
| Tuners | Schecter |
| Fretboard Material | Roasted Maple |
| Neck Material | Roasted Maple w/ Carbon Fiber Reinforcement Rods |
| Inlays | Black Offset/Reverse Dots |
| Side Dot Markers | Glow In The Dark |
| Scale | 34" (864 MM) |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | 1st Fret- .787" (20MM), 12th Fret- .866" (22MM) |
| Frets | 21 Narrow X-Jumbo |
| Fretboard Radius | 16" (406MM) |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 1.496" (38 MM) |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ Heel Access Spoke Wheel |
| Guitar Colors | Worn Ivory |
| Hardware Color | Black |
| Top Contour | Flat Top |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Bolt-on |
| Body Material | Alder |
| Bridge | Schecter Custom Bass String Thru (or Top Load) |
| Controls | Volume/Volume/Tone (Push-Pull Coil-Tap) |
| Bridge Pickup | Schecter USA MonsterTone-J™ |
| Neck Pickup | Schecter USA MonsterTone-J™ |
| Knobs | Metal Knurled w/ Set Screw |
| Strings | Ernie Ball 4 String Super Long #2849 (.045-.105) |
Materials
Materials
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Dimensions
Dimensions
Care Instructions
Care Instructions
Share
