1
/
of
7
Schecter
Schecter Nick Johnston Traditional HH Atomic Mercury
Schecter Nick Johnston Traditional HH Atomic Mercury
Regular price
$1,299.00 USD
Regular price
Sale price
$1,299.00 USD
Quantity
Couldn't load pickup availability
| Model Name | Nick Johnston Traditional HH |
| Item Number | 1158 |
| Guitar Color Shown | Atomic Mercury |
| Tuners | Schecter Nouveau Locking Tuners |
| Fretboard Material | Ebony |
| Neck Material | Wenge |
| Inlays | Metal Rings |
| Side Dot Markers | Dots |
| Scale | 25.5" |
| Neck Shape | Nick Johnston "C" |
| Thickness | 1st Fret 20.32mm - 12th Fret 21.59mm |
| Frets | 22 Jumbo Stainless Steel |
| Fretboard Radius | 14" |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 42mm |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable with Spoke Wheel at Neck Heel |
| Guitar Colors | Atomic Mercury |
| Hardware Color | Chrome |
| Top Contour | Traditional |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Bolt-on |
| Body Material | Alder |
| Bridge | Schecter Nouveau Tremolo with Music City Bridge Three String Tree String Retainer |
| Controls | Master Volume/ Master Tone/ 5-Way Super Switch |
| Bridge Pickup | Nick Johnston Signature Atom-Bucker |
| Neck Pickup | Nick Johnston Signature Atom-Bucker |
| Knobs | Metal Dome |
| Strings | Ernie Ball Regular Slinky #2221 (.010-.046) |
Materials
Materials
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Dimensions
Dimensions
Care Instructions
Care Instructions
Share
