1
/
of
9
Schecter
Schecter Orleans Studio-12 Acoustic Satin See Thru Black
Schecter Orleans Studio-12 Acoustic Satin See Thru Black
Regular price
$599.00 USD
Regular price
Sale price
$599.00 USD
Quantity
Couldn't load pickup availability
| Model Name | Orleans Studio-12 Acoustic |
| Item Number | 3714 |
| Guitar Color Shown | Satin See Thru Black |
| Tuners | Grover Rotomatic 18:1 |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Neck Material | Mahogany |
| Inlays | Mother of Pearl Dots |
| Scale | 25.5" (648 MM) |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | 1st Fret- .787" (20MM), 12th Fret- .866" (22MM) |
| Frets | 20 Medium |
| Fretboard Radius | 16" (406MM) |
| Nut | Bone |
| Nut Width | 1.889" (48MM) |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
| Guitar Colors | Satin See Thru Black |
| Hardware Color | Black Chrome |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Set-Neck |
| Body Material | Mahogany |
| Top Material | Solid Cedar |
| Binding | Rosewood Multi-ply |
| Bridge | Rosewood with Bone Saddle & Graph Tech TUSQ Pins |
| Controls | Fishman Isys+ Preamp (Volume/On-Board Tuner/Bass/Treble/Phase Switch) |
| Bridge Pickup | Fishman Sonicore Piezo |
Materials
Materials
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Dimensions
Dimensions
Care Instructions
Care Instructions
Share
