1
/
of
0
Schecter
Schecter C-1 Black Fade Burst Burl Left Handed
Schecter C-1 Black Fade Burst Burl Left Handed
Regular price
$449.99 USD
Regular price
Sale price
$449.99 USD
Quantity
Couldn't load pickup availability
| Model Name | C-1 Standard LH |
| Item Number | 3952 |
| Guitar Color Shown | Black Fade Burst Burl |
| Tuners | Schecter |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Inlays | White Dots |
| Scale | 25.5" |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | 1st Fret 0.787" - 12th Fret 0.866" |
| Frets | 24 Jumbo |
| Fretboard Radius | 14" |
| Nut | Graphite |
| Nut Width | 42mm |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
| Guitar Colors | Black Fade Burst Burl |
| Hardware Color | Black |
| Top Contour | Flat Top |
| Dexterity | Left Handed |
| Construction | Bolt-on |
| Body Material | Mahogany |
| Top Material | Figured Burl |
| Binding | Black 1-ply |
| Bridge | Schecter Diamond Hardtail |
| Controls | Master Volume/ Master Tone/ 3-Way Toggle Switch |
| Bridge Pickup | Schecter Diamond Standard with Black Metal Cover |
| Neck Pickup | Schecter Diamond Standard with Black Metal Cover |
| Knobs | Metal Dome |